Bir olalım, iri olalım, diri olalım.  Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli

Seyyid Seyfeddin Ocağı

       Ana Sultan Özer                                               DEDE Seyyid Şahin Kasım Özer

        ( ~1915- 14.10.2003)                                       (~ 1915 -01.05.2001)

  

DERSİMİN PERTEK ilcesinde yaşayan PİLVENK aşiretine Mensup SEYYİD SEYFEDDİN OCAĞI DEDESİ Seyyid Şahin Kasım Özer 01.05.2001 tarihinde hakka yürümüştür. 1915 (1331) senesinde Perteğe bağlı Rumkiği köyünde doğan ve 90 yaşına yakın vefat eden Şahin Kasım Özer in 10 çocuğu Türkiye´nin ve Avrupa´nın çeşitli şehirlerinde yaşamaktadır: Türkiye 3: Ankara, Elazığ, Tunceli/Pertek, Almanya 4: Bielefeld, Villingen-Schwenningen, Horb am Neckar, Fransa 3: 2 Paris/Dreux, Bourges

Seyyid Şahin Kasım Özer DEDE Dersimin PİLVENK Aşiretinin PİRAN (Türkçesi: Pirler) Ezbetinin DEDESİDİR. SEYYID SEYFEDDIN TÜRBESI eski adı ile yukarı PİLVENK Köyünde (Türkcesi: Pirler Köyü) ve yeni adı ile DEDEAGAC Köyünde bulunmaktadır. Kendi ocağına baglı 10’dan fazla köydeki talipleri icin sazıyla çok sayıda CEM’ler yürümüştür. Talipleri Perteğe bağlı Xerendek (Türkçe adı:Yamaç Ova), Taht Mezrası, Margek (Günboğazı), Balişer (Beydamı), Erzurik Köyü (Elazığa bağlı) ve göç yoluyla Türkiyenin ve Avrupanın çok şehirlerinde bulunmaktadır.

14.03.1947 tarihli savcılık yazısıyla bir ihbardan dolayı kendisinin ve 19 başka Ulupınarlı «Seyitlik ve müritlik sıfat ve ünvanlarının istimali ve bu ünvan ve sıfatlara ait hizmetleri ifa etmek ve dini hissiyatı alet ederek Devletin emniyetini ihlal edebilecek halkı teşvik etmek » den dolayı Pertek Savcılığının: Oçak/Şubat «Hıdırellez ve Hedik CEM’i» yüzünden hapis yattığını belgeleyen bir yazı, ayriyeten Seyyid Seyfeddin Ocağına ait eski Kuran ve diğer önemli belgeler elimizde bulunmaktadır.  

Mart 1963 senesinde DEDE Şahin Kasım Özer ağaç budarken sol elininin üç parmağını yaraladığı için saz çalmaktan yoksun kalmıştır. Bu olay kendini çok üzmüştür. Buna rağmen CEM’leri sözlü olarak zakir yardımıyla yürütmüştür. Kendisinin ve ailesinin senelerce yaşadığı Dere Nahiyesinde bulunan “Cay“Mezrasını 1979 senesinde devredip Perteğe yerleşmiştir. 

   Pilvenk Aşiretinin Piran Ezbetini ait olan ve SEYYİD SEYFEDDİN OCAÇINI soy seceresinde temsilen HACI BEKTAŞ-I VELİ DERGAHINDA bulunan HACI BEKTAS-İ VELİ evlatlarından Veliyeddin Çelebi tarafından 1924 tarihinde çıkarılan ziyaretnameyi sunmak istiyorum.


Bu ziyaretnamenin orjinalinin asıl yazısı Osmanlıca olupta veya eski türkçe) senesinde Avrupa Alevi Akademi Başkanı Mustafa Düzgün’ün yardımıyla Ankarada bulunan Bayan Yazar Nazan Kuloğlu tarafından tercüme ettirilmiştir.

Bu belgeler PİLVENK Aşiretinin Piran Ezbetinin ve diğer DERSIM ALEVİ Aşiretlerinin ve Ocaklarının için önemli bir göç belgesi olarak görülebilinir. Yazıda belirtilmiş olduğu gibi göcün HORASAN’ın Hanavabından (Iran’da olan bir Şehir) başlayıp BUHARA Şehrine (Uzbekistan) ceddimiz Seyyid Seyfeddin Ba- Harizi ile başlayıp (650 senesinde) > Türkistan Sehrine>(704 senesinde) Diyarbakıra> (?)Dersime kadar HACI BEKTAŞ-I VELİ DERGAHI tarafından belgelenmiştir. Bu tarihlerin ve isimlerin tercüme edilen yazıdan alınmış olduğundan dolayı tercüme hatası olasılığını bu arada hatırlatmak istiyorum.

Ayriyeten DEDE Şahin Kasım Özer´de Seyyid Nizamoğluna ait 1908 senesinde eski yazı ile basılı (100 sayfa) bir Deyiş kitabı bulunmakta. Bende «Alevilik ve Dersim olayı » ile ilgili 1998´de Dedem Şahin Kasım Özer ile yapılan (video çekimi) bir söyleşi bulunmaktadır.


   Seyyid Nizamoglu’nun 100 Sayfaya yakin eski yazi ile        yazili Deyis ve Tasavuf Kitabinin Önsözü: (Tercümesi suana kadar yok)  

Bu belge ve Videolari Alevilik hakkında araştırma yapan canlara sunmak istiyorum, Bilgi ve Belge icin lütfen benim ile iletisime geciniz.